Gymnasiet
 
Logga in på

Linnéaskolan AB

Besöks- och postadress
Kursgårdsvägen 6
459 31 Ljungskile

E-mail: exp@linneaskolan.se
Hemsida: www.linneaskolan.se

Sjukanmälan — elever: 0522-21610
Sjukanmälan — personal: 0522-670250

Skolledning och administration
Anders Hedman – VD/Rektor
0522-670250, 0730-472858
rektor@linneaskolan.se

Irene Nordmark – Expedition/SYO/Elevhälsoteam
0522-670250           07.30-12.00
exp@linneaskolan.se

Huvudman – Styrelsen för Linnéaskolan AB (mail): styrelsen@linneaskolan.se

Arbetsrum våning 2   
0522-670253

Jenny Josefsson – Hem- och konsumentkunskap/Idrott & Hälsa/projekt laganda
jenny.josefsson@linneaskolan.se

Anna Wikström – Engelska/Spanska
anna.wikstrom@linneaskolan.se

Cecilia Sernestrand – Matte/NO/Teknik
cecilia.sernestrand@linneaskolan.se

Ola Lindhé – Sv/SO/Resurs
ola.lindhe@linneaskolan.se

Arbetsrum våning 3
0522-670256

Jeanette Engström – Svenska/SO/Biliotek samt tf rektor
jeanette.engstrom@linneaskolan.se

Erica Steen – Matte/NO
erica.steen@linneaskolan.se

Graeme Addinsall – Engelska/Språkval
graeme.addinsall@linneaskolan.se

David Skälegård – Träslöjd     (40%, Mån-Tis)
david.skalegard@linneaskolan.se

Linda Millegård - Franska/Textilslöjd
linda.millegard@linneaskolan.se

Ivan Vitus – Idrott & Hälsa/Elevråd/projekt laganda
ivan.vitus@linneaskolan.se

Arbetsrum våning 4
0522-670257

Daniel Kerekes – Svenska/SO
daniel.kerekes@linneaskolan.se

Isabella Zahmoul – Engelska/Tyska
isabella.zahmoul@linneaskolan.se

Mia Johannesson – Ma/NO
mia.johannesson@linneaskolan.se

Sandra Wallenius - Bild/Religion     (60%, Mån-To)
sandra.wallenius@linneaskolan.se

Rikard Elfgren - Ma/NO     (60%, Tis-To)
rikard.elfgren@linneaskolan.se

Mattias Bäckman - Musik     (50%, Ons-Fre)
mattias.backman@linneaskolan.se

Övriga viktiga telefonnummer
Olyckfallsanmälan — Uddevalla kommun 08-50692080
(Uddevalla kommuns Försäkringsnummer hos
Folksam är 210311)
 
Skolhälsovård — Catrine Ekre     
Ti fm/Ons
 
0727-163655
Skolkurator — Eveline Leander Kjellberg
Ons/To fm
 
0727-032355
Specialpedagog – Carina Sjögren     
Må fm/Ti fm/Ons/Fr fm
 
0522-670252
Tandhälsovård — Folktandvården Ljungskile
 
0522-20959
Skolmåltider — Ljungskile folkhögskola,
Göran Niklasson
 
0522-686901
Skolskjutsfrågor — Uddevalla Kommun,
Hannele Fredriksson
 
0522-697006
Skolskjutsfrågor — Linneaskolan, Irene Nordmark 0522-670250
Ett läsår till ända, nu laddar vi om!
Ytterligare ett läsår på Linnéaskolan är genomfört och vilka fantastiska elever vi har. De har gett oss glädje och inspiration vilket i sin tur skapar engagemang i personalen för att ge alla en bra utbildning. Alla i personalen har på ett ansvarsfullt sätt engagerat sig att göra detta möjligt. Våra resultat är mycket bra vilket stärker min uppfattning att eleverna fått en bra utbildning.

Nu är det sommar och både elever och lärare har sommarlov. Jag önskar er alla ett underbart skönt och avkopplande sommarlov. Det är ni värda!

För alla elever som nu lämnar oss önskar jag er lycka till på gymnasiet och för övriga önskar jag välkommen tillbaka i höst.

Anders Hedman
VD/Rektor
Linnéaskolan



SOMMARLOV!
Nu är det sommarlov!

Läsåret 2014/2015 börjar på onsdag den 20 Augusti

******************************************************
Nedan finns en länk till Linnéaskolans skolblogg för fördjupningsgruppen

Läs elevernas artiklar från fördjupningen Skoltidningsblogg!

**********************************
LÄROPLANER
Lgr11 - Skolan är till för ditt barn
I och med starten av höstterminen 2011 trädde de nya läroplanerna och den nya skollagen i kraft. I samband med införandet av detta har Skolverket tagit fram en broschyr som riktar sig till dig som har barn i grundskolan. I den kan du läsa om skollagen, läroplanerna och den nya betygsskalan. Årskurs 9 är undantaget de nya läroplanerna detta läsår och får avsluta sin grundskola enligt Lpo94. För dig med barn i årskurs 7 och 8 finns denna broschyr tillgänglig under fliken "LADDA NER".