Gymnasiet
 
Logga in på

Linnéaskolan AB

Besöks- och postadress
Kursgårdsvägen 6
459 31 Ljungskile

E-mail: anders.hedman@linneaskolan.se
Hemsida: www.linneaskolan.se
Sjukanmälan — elever: 0522-21610
Sjukanmälan — personal: 0522-670250

Skolledning och administration
Anders Hedman – VD/Administration
0522-670250, 0730-472858
anders.hedman@linneaskolan.se

Maria Kjörk – Rektor     50%     Måndag-Onsdag
0522-670251
maria.kjork@linneaskolan.se

Huvudman - Styrelsen för Linnéaskolan AB (mail): styrelsen@linneaskolan.se

Arbetsrum våning 2
0522-670253

Anna Wikström – Engelska/Spanska     80%
anna.wikstrom@linneaskolan.se

Mia Johannesson – Matte/NO/Teknik/Förste lärare
mia.johannesson@linneaskolan.se

Daniel Kerekes – Svenska/SO     50%     Tisdag-Torsdag
daniel.kerekes@linneaskolan.se

Sandra Wallenius - Bild     60%     Onsdag-Fredag
sandra.wallenius@linneaskolan.se

Arbetsrum våning 3
0522-670256

Jeanette Engström – Svenska/SO/Idrott/Biliotek/Förste lärare samt tf rektor
jeanette.engstrom@linneaskolan.se

Rikard Elfgren - Matte/NO/Teknik     Vikarie för Erica Steen
rikard.elfgren@linneaskolan.se

Graeme Addinsall – Engelska/Språkval
graeme.addinsall@linneaskolan.se

Sara Johansson – Idrott/Svenska
sara.johansson@linneaskolan.se

Anna-Karin Ericsson – Textilslöjd     60%     Vikarie för Linda Millegård
anna-karin.ericsson@linneaskolan.se

Pia Möllgård – Franska     60%     Måndag, Onsdag & Torsdag
pia.mollgard@linneaskolan.se     Vikarie för Linda Millegård

Arbetsrum våning 4
0522-670257

Isabella Zahmoul – Engelska/Tyska
isabella.zahmoul@linneaskolan.se

Anna-Fina Dimberg – Svenska/SO
anna-fina.dimberg@linneaskolan.se

Klas Bryngelsson – Ma/NO/Teknik
klas.bryngelsson@linneaskolan.se

Mattias Bäckman - Musik     50%     Måndag-Tisdag
mattias.backman@linneaskolan.se

David Skälegård – Träslöjd     60%     Måndag-Tisdag
david.skalegard@linneaskolan.se

Anette Grundén – Hemkunskap     50%     Onsdag-Fredag
anette.grunden@linneaskolan.se

Övriga viktiga telefonnummer
Olyckfallsanmälan — Uddevalla kommun 08-50692080
(Uddevalla kommuns Försäkringsnummer hos Folksam är 210311)
 
Skolsköterska: Margareta Robertz    Ti fm/Ons  
 
från 1/9
Skolkurator:  
 
Vakant
Specialpedagog: Carina Sjögren     
 
0522-670252
Tandhälsovård: Folktandvården Ljungskile
 
0522-20959
Skolmåltider: Ljungskile folkhögskola, Göran Niklasson
 
0522-686901
Skolskjutsfrågor: Uddevalla Kommun, Hannele Fredriksson
 
0522-697006
Skolskjutsfrågor: Linneaskolan, Anders Hedman 0522-670250
Skolstart 2014/2015
Nu pågår vår uppladdning inför läsåret 2014/2015. Vi har alla laddad våra batterier med mer energi än vanligt tack vare den helt fantastiska sommar som vi fått uppleva. Oavsett var man befunnit sig i vårt avlånga land så har det solen och värmen varit närvarande.

Vi ser med stor inspiration fram emot den 20 augusti när vi får fylla skolan med elever. Vi hälsar alla våra elever välkomna och extra mycket till våra nya i årskurs 7.

Välkomna!

Anders Hedman


SKOLSTART
Läsåret 2014/2015 börjar onsdagen den 20 Augusti

Årskurs 7 börjar kl 09.00 och slutar kl. 12.00

Årskurs 8 & 9 börjar kl. 12.00 och slutar kl. 14.00

Skoltiderna för torsdag och fredag är 08.30-c:a 14.00 för alla klasser.

**********************************
LÄROPLANER
Lgr11 - Skolan är till för ditt barn
I och med starten av höstterminen 2011 trädde de nya läroplanerna och den nya skollagen i kraft. I samband med införandet av detta har Skolverket tagit fram en broschyr som riktar sig till dig som har barn i grundskolan. I den kan du läsa om skollagen, läroplanerna och den nya betygsskalan. Årskurs 9 är undantaget de nya läroplanerna detta läsår och får avsluta sin grundskola enligt Lpo94. För dig med barn i årskurs 7 och 8 finns denna broschyr tillgänglig under fliken "LADDA NER".